Najdi Články Tabule Videotéka Wiki Fórum Seznamka Bazar Více

Internet - základní informace

Z Pod Dědem - Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Možnosti připojení k internetu v regionu

(záleží na lokalitě a druhu zástavby)

  • Drátové
    • Telefonní linka - ADSL
    • Kabelová linka přes koaxiální (anténní) kabel
    • Připojení k místní síti LAN
      • Připojení k místní síti LAN napojené na páteřní bezdrátovou síť
      • Připojení k místní síti LAN napojené na běžnou kabelovou síť
      • Připojení k místní síti LAN napojené na optickou síť
    • Připojení k optické síti
  • Bezdrátové
    • WiFi
      • WiFi 2,4GHz
      • WiFi 5GHz
    • WiMAX
    • Mobilní připojení
      • CDMA (O2, Ufon)
      • EDGE
      • GPRS


Popis jednotlivých typů připojení

Telefonní linka - ADSL

Připojení přes síť O2, v Berouně lze využít i sítě Českých radiokomunikací. Samotné ADSL připojení přes síť O2 zřídit i u jiných poskytovatelů, za pronájem linky ale platíte O2. Maximální teoretické rychlosti připojení v síti O2 jsou 8192/512kbit/s, 16384/512kbit/s a 16384/768kbit/s, v síti ČRa 8192/512kbit/s a 20480/1024kbit/s. Linka je u obou poskytovatelů sdílena mezi až 50 zákazníky. Nejvyšší rychlost připojení je závislá na vzdálenosti od ústředny a kvalitě kabelů. Často je možné zřídit linku o rychlosti nižší než je 8Mbit/s, což není technicky problém, ovšem platíte za 8Mbit/s. Stejně je tomu u vyšších tarifů. Dle naměřených rychlostí internetu na serveru DSL.cz jsou průměrné reálné rychlosti ADSL zhruba 40-60% dané rychlosti tarifu, u vyšších tarifů méně. Cena za 8Mbit/s připojení včetně pronájmu linky se běžně pohybuje mezi 600-700Kč/měsíc


Kabelová linka, připojení k místní síť LAN, připojení k optické síti

Připojení pro bytové domy, občas je toto připojení dostupné u řadových domů. Toto připojení nabízí mnoho společností, pro ty dostupné ve vašem domě se zkuste informovat u sousedů či správce domu. Nejméně výhodné je připojení, které vede přes běžnou kabelovou linku, nejvyšší rychlosti jsou nabízeny v domech s připojením na optický kabel.


WiFi 2,4GHz, WiFi 5GHz, WiMAX

Bezdrátové připojené vhodné pro RD. WiFi 2,4GHz nabízí většinou pouze nižší rychlosti do zhruba 1Mbit/s. Tato rychlost je vhodná pro základní prohlížení internetových stránek, při rychlosti kolem 1Mbit/s už nejsou problémem ani videa s nižším datovým tokem. Připojení s uploadem pod 256kbit/s nejsou vhodná pro telefonování přes internet.

WiFi 5GHz nabídne vyšší rychlosti a o trochu stabilnější připojení, potřebná zařízení byla donedávna výrazně dražší, v současné době je cenový rozdíl malý.

WiMAX v aktuálním pásmu 3,5GHz nabídne díky využití licencovaných kmitočtů nejstabilnější připojení. Zatímco přes WiFi může vysílat okamžitě každý a hlavně ve městech se tak sítě navzájem ruší, každý poskytovatel WiMAX 3,5GHz má své vlastní pronajaté pásmo. WiMAX je často provozován v duplexním režimu, tzn. má jiný kmitočet pro příjem a jiný pro odesílání dat, lze tak nalézt tarify s velkou rychlostí uploadu.

U bezdrátových připojení se nerozhodujte pouze podle rychlosti, ale také podle agregace, která se zde projevuje výrazně více. Připojení 1Mbit/s s agregací 1:6 tak může být stejně rychlé jako 2Mbit/s s agregací 1:20. Připojení 1Mbit/s s nižší agregací lze sehnat za cenu kolem 400Kč/měsíc.


Mobilní připojení přes CDMA, EDGE, GPRS

CDMA je připojení vhodné pro lidi, kteří často cestují po republice. Reálná rychlost připojení není velká, zhruba 300kbit/s.

EDGE je novější typ připojení určený pro mobilní telefony, reálná rychlost je často nižší než 200kbit/s. Některé telefony umožňují připojení počítače, ovšem kvůli velkému datovému omezení není toto připojení pro počítač více použitelné. EDGE je dostupné pouze v některých oblastech.

GPRS je základní připojení pro mobilní telefon s reálnou rychlostí do 40kbit/s


Slovníček pojmů

Download / upload

Rychlost připojení se skládá z rychlosti přijímání dat a rychlosti odesílání dat, rychlost přijímání je download, rychlost odesílání upload.


Agregace

Označuje počet lidí * rychlost vůči rychlosti přípojky poskytovatele do internetu . Často je uvedená agregace pouze maximální. U velkých poskytovatelů je vliv agregace o něco nižší.

Příklad: 20 uživatelů si objedná rychlost 10Mbit/s, reálná agregace 1:10 znamená, že rychlost přípojky poskytovatele do internetu bude 20Mbit/s