Najdi Články Tabule Videotéka Wiki Fórum Seznamka Bazar Více

VoIP - telefonování přes internet

Z Pod Dědem - Wiki

Verze z 12. 8. 2010, 22:11; Cadecron (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

VoIP je volání přes internet, kromě známého volání přes Skype existuje také volání přes protokol SIP, kdy dostanete vlastní telefonní číslo z oblasti pevných geografických čísel či tzv. nomadické číslo. Nevýhoda u geografických čísel je, že podle zákona je možné je používat pouze v příslušném obvodu, operátoři pak sami často blokují používání geografických čísel v zahraničí. Nomadická čísla lze přirovnat k číslům mobilních telefonů, které můžete používat i v zahraničí.

Pro volání přes VoIP můžete využít PC s reproduktory a mikrofonem s nainstalovanou telefonní aplikací podporující SIP nebo mobilní telefon s WiFi a SIP aplikací či možností SIP aplikaci nainstalovat, tato řešení ovšem nejsou vhodná pro příjem hovorů z hlediska dostupnosti. Ovšem můžete také zakoupit VoIP převodník, který umožní zapojit klasický telefon pro pevnou linku do domácí počítačové sítě připojené k internetu nebo zakoupit přímo VoIP telefon.

Volání přes VoIP je velmi levné, nejvyšší rozdíl v cenách je při volání do zahraničí. Technologie VoIP využívá v maximální míře internetovou síť, váš hovor opustí internet (pokud nevoláte na jiné VoIP číslo) až v cílové zemi, což umožňuje minimalizovat náklady. Další výhodou je, že v rámci VoIP operátora a jeho partnerských sítí voláte zdarma.

Pro provoz VoIP potřebujete kvalitní internetové připojení, musí být stabilní a s minimální rychlostí 256kbit/s download / 256kbit/s upload. U pomalejších přípojek je třeba nastavit počítačovou síť tak, aby upřednostňovala VoIP hovor před jiným internetovým obsahem. V případě např. stahování či sledování videa na internetu může být totiž při základní konfiguraci hovor velmi trhaný.

Náklady na VoIP zařízení: 1500-2500Kč


VoIP služba společnosti IPVOX

Aktivace: 0Kč
Tarif: 20Kč/10 let
Pevná: 0,34-0,58Kč/min dle času
Mobil: 2,30Kč/min
Tarifikace: 1+1
Zisk za příchozí hovor z nepartnerských sítí: 0,10Kč/min (0,07Kč/min z čísel 800)


VoIP služba společnosti Mikrotech

Aktivace: 0Kč
Tarif: 1Kč/měsíc
Pevná: 0,32-0,54Kč/min dle času
Mobil: 2,33Kč/min
Tarifikace: 1+1
Zisk za příchozí hovor z nepartnerských sítí: 0,10Kč/min (0,07Kč/min z čísel 800)


Ceny včetně DPH k 13.08.2010


Pro srovnání, mobilní sítě T-Mobile a O2 mají tarifikaci po minutách, Vodafone účtuje první minutu celou a poté po sekundách.